hormon.gen.tr
hormon

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Dopamin Hormonu

Dopamin Hormonu, Beyinden vücuda salgılanan bir horman olan dopamin, mutluluk hormonu olarak isimlendirilir ve nörotransmitter olarak sinir hücreleri içerisinde görev yapar. İnsanlarda ve hayvanlarda bulunabilen dopamin hormonı haz ve acı hissetmede, uyku ve öğrenmede, olayları kavramada, davranışlarda, dikkatte, duygu durumlarında ve hareketlerde etkili olan bir hormondur. Dopamin hormonu sayesinde beyine gelen iletiler ve kasların hareketleri düzenlenir ve bilincimizde fonksiyonlar oluşur. Tatlı yiyecekler yendiğinde veya cinsel ilişki esnasında dopamin hormonu salgılanır ve beyin insanın haz hissini yaşayabilecek şeyleri bulmaya iter.

Dopamin hormonu eksikliği:
 • Vücutta dopamin hormonunun eksikliğinin en önemli belirtisi vücutta ve ellerde hissedilen titreme durumudur.
 • Bu hormonun eksikliği kişide depresyon oluşmasına ve bu durumun devamlı hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçların birçoğu vücuttaki depomin değerini yükseltir.
 • Dikkat eksikliği ve dikkat bozukluğu beyinde depomin değerinin düşmesi sonucu ortaya çıkar. Dopamin hormonu kişide olaylara konsantre olmasını sağlaması nedeniyle bu hormonun düşük olması kişide dikkat eksikliği ve dikkat bozukluğuna yol açar. Bu durum kişinin yürüyüşünün farklılaşmasına ve ellerinin kontrolsüz hareket ettirmesine neden olur.
 • Dopamin değerinin vücutta aşırı derecede düşük olması parkinson hastalığına sebep olabilir. Bu hastalalık kişinin hareket yeteneğini ve diğer faaliyetlerini büyük bir oranda etkiler. Hastada bu durumdan dolayı titreme ağır hareket etme kalp kaslarının sertleşmesi ve dengesizlik durumu oluşabilir.
 • Bu hormonun eksikliği kişide  libido seviyesinin düşmesine neden olur. Bu durumda kişide hareket yeteneğini, zevk alma duyusu, istek, dürtü ve heyecan yeteneğini büyük bir oranda azalır.
 • Bu hormonu eksikliği kadınlarda menopoz döneminde yaşanacak olan aşırı terleme ve sıcak basması gibi etkileri artırır.
  Dopamin Hormonu

Dopamin hormonu fazlalığı;
 • Dopamin hormonunun fazla salgılanması ile kişide gerginlik, aşırı hareket etme durumu ve beynin zevk merkezinin fazla uyarılmasının neticesinde metabolizma hızlanması ve bu nedenle dikkatsizlik durumu ortaya çıkar.
 • Bu hormonun vücuda fazla salgılanması kişide şizofreni ve paranoya gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Bu durumda hastalarda halüsinasyon ve farklı semptomlar yaşanabilir.
 • Dopamin hormonunun artışı kişide aşırı neşe, alkol, sigaraya veya farklı şeylere oluşan bağımlılık, kalbin hızlı atması ve tansiyonun yükselmesine neden olur.
 • Beyinde dopamin hormonunun fazlalığı dopamin reseptörlerinde bazı olumsuzluklara neden olabilir. Bu durumda beyin görevlerini yapabilmek için daha fazla dopamin ihtiyacı hisseder bu durum da beynin dopamin dengesinin bozulması demektir.
Dopamin hormonunu doğal yollarla nasıl artırılır?

Kişi dopamin hormonunu doğal yollarla artırmayı tercih ettiğinde daha mutlu ve memnun hayat sürer. Çünkü bu dopamin hormonlarının dengelenmesinde çok önemli bir faktördür.
 • Günde belirli aralıklarla yarım saat beyin faaliyetlerini uyarıcı, yorgunluğu azaltı, ruh halini düzenleyen egzersizler ve spor yapın.
 • Yağlı ve şekerli gıdalardan dopamin değerinin düşmesine neden olabileceği için bu tür sağlıksız yiyeceklerden uzak durun.
 • Muz gibi tirozin içeren depomin değerini yükseltecek taze meyve ve yiyecekler tüketin
 • C vitamini içeren gıdaların depomin değerini yükselttiği bilindiğinden dolayı sık sık C vitamini içeren gıdalar tercih edin.
 • Güneş ışığından faydalanın
 • Haz hissini güçlendirip mutluluk yaratacak faaliyetlerde bulunun.Yayınlanma Tarihi : 09.04.2016 11:05:42

Dopamin Hormonu Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Dopamin Hormonu"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hormon Bozukluğu

Hormon Bozukluğu, çoğunlukla hormon bozukluğu denildiği zaman geniş anlam içermektedir. Yalnızca gebelik ve kadınlar ile alakalı olan hormonal durumu kapsamamaktadır. Ayrıca vücuttaki diğer bütün hormonlarda meydana gelen bozukluk...

Gebelikte Progesteron Hormonu

Gebelikte progesteron hormonu, bu hormon kadınlarda ön hipofizden salgılanan lutein yapan hormonunun denetimi ile yumurtalıklar tarafından salgılanan diğer canlılara ait döngünün gebelik ve emzirme de etkisi olan cinsiyet ve stero...

Menopozda Hormon Tedavisi

 Menopozda hormon tedavisi, konusundan başlamadan önce menopoz nedir konusuna bir bakalım. Menopoz kelimesi İngilizce olarak moon pause kelimelerinden türemiş bir kelimedir. Moon Yani ay ve pause yani sonlanma anlamında kelimelerd...

Kadınlarda Östrojen Hormonu

Kadınlarda Östrojen Hormonu, kadınların adet günlerinin düzenlenmesine ve kadınsal özelliklerin gelişmesine yardımcı olan oldukça önemli bir steroid hormondur. Kadınlarda ve erkeklerde bulunabilen bu hormon özellikle üreme çağında...

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kadınlarda Hormon Bozukluğu, Üreme faaliyetlerinin meydana gelmesine zemin hazırlayan hormonların, normal sisteminde meydana gelen bir takım sorunlar hormon bozukluklarına sebep olmaktadır. Hormon bozuklukları genellikle, genç kız...

Büyüme Hormonu Eksikliği

Büyüme hormonu eksikliği, günümüzde çok sık karşılaşılan durumlardandır.. Büyüme hormonu eksikliği, çocuklara özgü bir hastalık olduğu için yetişkinlerde çok nadir olarak meydana gelir. Bu hormon, insan vücudunda büyüme için kulla...

Progesteron Hormonu

Progesteron Hormonu, Rahmi her ay düzenli olarak gebelik durumuna hazırlayan progesteron hormonu, yumurtalıklardan salgılanan bir cinsiyet hormonudur ve kadınlarda ön hipofizden salgılanan lutein hormonunun sayesinde üretilir. Etk...

Hamilelik Hormonu

Hamilelik hormonu, yumurtalıklardan atılan yumurta hücresinin sperm hücresi ile karşılaşması ile gerçekleşen döllenme olayını sağlayan hormondur. HCG hormonu olarak da bilinmektedir. Hormon, yeni döllenmiş yumurtayı çevreleyen ve...

Tiroid Hormonu Eksikliği

Troid Hormonu Eksikliği, troid bezinin az çalışması sonucunda hormon üretiminin azalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hipertiroidi hastalığı vücudu tepeden tırnağa etkileyen hastalıkların arasında yer alır. Hipertiroidinin gö...

Tiroid Hormonu

Tiroid Hormonu,  tiroid bezleri gırtlağın arkasında bulunan kelebek şeklinde iki lobtan olan 15-20 gram ağırlığı olan bezlere verilen addır. Bu bezler tiroid hormonu salgılayarak insanın yaşamsal faaliyetlerinde rol oynar. Sağlıkl...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

hormon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018